رفتن به نوشته‌ها

چگونه جزء 313 یار خاص امام زمان شویم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

احتمالا بارها با شنیدن نام مبارک امام زمان(عج) به این مسئله فکر کرده اید که آیا امکان دارد من هم جزء یاران او باشم؟ آیا می توانم جزء 313 یار خاص مهدی(عج) قرار گیرم؟ آیا بنده گنهکاری مثل من اصلا حق دارد چنین آرزوهایی داشته باشد؟ یا این تفکرات هم همانند هزاران خواسته دست نایافتنی دیگر، راهی برای دستیابی به آن وجود ندارد؟
هر کس که ذره ای به ظهور و جهان آخرت ایمان داشته باشد، بعید است که چنین آرزویی نداشته باشد. اما جواب واقعی چیست و برای رسیدن به این آرزوی مقدس چگونه باید عمل کرد؟

پاسخ قرآن است، این گوهر نازنین الهی که اگر قدر و ارزش آن را درک می کردیم، هیچ لحظه ای از آن غافل نمی شدیم و کاری انجام نمیدادیم مگر مطابق فرامین آن! اما پاسخ قرآن به این آرزوی بلندپروازانه ما چیست؟ آیا واقعا راهی وجود دارد که جزء 313 یار خاص الخاص امام محسوب شویم؟

اولین باری نیست که خداوند حکیم تصمیم برآن داشته تا مومنان را برای برپایی حکومت عدل الهی برانگیزد.که بارزترین آن تشکیل حکومت دینی، توسط حضرت طالوت(ع) است.

هنگامی که بنی‌اسرائیل توسط فلسطینی ها مورد ظلم قرار گرفته بودند و رنج های فراوانی از جانب آن‌ها تحمل می کردند. به نزد پیامبر خود، حضرت سموئل(ع) رفته و از او خواستند تا آن‌ها را متحد کرده . فروانروایی دانا و مقتدر بر آنان بگمارد تا با فرمانروایی او، همانند سایر کشورها قوی شده و از مال و ناموس خود حفاظت کنند.

خدواند حضرت طالوت(ع) را به فروانروایی انتخاب کرد. دلیل چنین انتخابی را قدرت بدنی فراوان و دانش بسیار او اعلام بیان نمود. جالب آن است که خدواند برای انتخاب پادشاه حکومت دینی چنین معیارهایی دارد. چرا که علی (ع) نیز از لحاظ قدرت بدنی و از لحاظ دانش بر تمام یاران پیامبر برتری داشت.
بنی‌اسرائیل ابتدا در برابر پادشاهی طالوت مخالفت نمودند. اما حضرت ساموئل(ع) حمایت خود را از طالوت اعلام کرد. ایشان گفتند خداوند نشانه ای بزرگ را برای حمایت از طالوت خواهد فرستاد. آن نشانه تابوت عهد موسی(ع) است. تابوتی که سال ها پیش توسط دشمنان به تاراج رفته بود. فرشتگان الهی تابوت مقدس را به نزد بنی‌اسرائیل بازگردانده و آن‌ها مجبور به تبعیت از طالوت(ع) شدند.

حضرت طالوت به عنوان اولین اقدام مقتدرانه خود تصمیم به شکست فلسطینیان گرفت و از مردم خواست تا برای جنگ با آن‌ها داوطلب شوند. با حمایت های حضرت سموئل(ع) افراد زیادی جهت جهاد دینی اعلام آمادگی کردند. اما با فرمان عجیبی از طرف طالوت روبرو شدند. حضرت طالوت به آن‌ها گفت، بدون سلاح و توشه به جنگ خواهیم رفت!

این فرمان باعث شد. بسیاری از بد دلان نسبت به کاردانی طالوت و تصمیم خداوند به شک افتاده و سپاه حق را ترک کنند. اما همچنان تعداد زیادی با طالوت ماندن و برای پیکار با فلسطینیان به راه افتادند.

ماجرای فرمان بسیار عجیب حضرت طالوت

حضرت طالوت ساعت ها سپاهیان خود را در بیابان گرم و بی آب و علف به سمت فلسطینیان حرکت داد و در حالی که لشکریان به شدت تشنه بودند، فرمان شگفت آوری را صادر نمود!
او گفت که به زودی با رودخانه ای از آب خنک روبرو خواهیم شد. اما کسی حق ندارد که از آب آن بنوشد مگر به اندازه یک کف دست!
سپاهیان لب به اعتراض گشودند. بعد از مواجه شدن با رودخانه بیشتر آنان فرمان ولی خود را کنار گذاشته و تا حد ممکن سیراب شدند. اما عده قلیلی از خوردن آب صرفه نظر نموده و به فرمان الهی طالوت تن دادند.

طالوت بعد از گذر از رودخانه به سپاهیان دستور داد. آن‌هایی که دستور مرا اجرا نکرده و از آب رودخانه نوشیدند از سپاه جدا شده و سایرین به حرکت ادامه دهند!
گروهی که از آب رودخانه نوشیده بودند دچار بیماری عجیب و دلدرد شدیدی شدند، گویی که آب رودخانه حاوی نوع خاصی از بیماری بوده و افرادی که از آب رودخانه نوشیده بودند به آن بیماری عجیب دچار شدند اما سایرین سالم مانده و به همراه طالوت به جنگ با فلسطینیان رهسپار شدند.

این نکته ظریف قرآنی، به سادگی نحوه گزینش 313 یار خاص الخاص مهدی موعود را به نشان می دهد. 313 یار خاص الخاص امام، کسانی نیستند که از لحاظ علمی یا از لحاظ ایمانی حتما به درجات رفیع و رسیده باشند. بلکه کسانی هستند که متواضعانه در برابر فرمان الهی سر تسلیم فرود آورده و از آزمایش های الهی سربلند بیرون می آیند. امام صادق(ع) فرمانده هان خاص الخاص امام زمان(عج) را همانند یاران طالوت(ع) می داند و میگوید فرمانده هان حضرت نیز به تعداد یاران طالوت(ع) یعنی 313 نفر می باشند.

امام صادق(ع) می فرمایند، در بین یاران قائم، عده ای وجود دارند که پیش از آن گنهکار بوده اما سپس توبه کرده و بر ایمان خود استوار مانده اند.

اگر می خواهید به جمع فرمانده هان امام زمان بپیوندید باید هر روزه از خود امتحان رودخانه طالوت را بگیرید!
رودخانه ای که یاران طالوت بدان امتحان شدند، حاوی آبی گوارا در دل بیابانی گرم و سوزان بود. یعنی خواسته ای که بیش از هر چیز به آن نیاز داشته و فرمان ولیشان از دسترسی به آن ممانعت می کرد. شما چه نیازی دارید که مغایر با فرمان خداست و راه حرام آن برای شما سهل الوصول است؟ آن نیاز روخانه آزمایش شماست!

با شنیدن این مسئله نباید ناامید شوید و بگویید که بارها در رابطه با ترک فلان گناه توبه کردم اما باز توبه شکستم

فراموش نکنید که تا زمان ظهور برای گذر از رودخانه اتان فرصت دارید. بزرگترین گناه نا امیدی هست. نکند که در رودخانه نا امیدی که شیطان بسیار به آن دل بسته است اسیر شوید!
یاران طالوت تنها در رابطه با یک رودخانه آزمایش شدند و در عوض به طالوت رسیدند، اما شما قرار است به مهدی برسید، کسی که هزاران طالوت با او برابری نمی کنند، پس باید از هزاران رودخانه عبور کنید!
برخی از این رودخانه ها برایتان آسان و برخی دیگر دشوار است، اما فراموش نکنید که خداوند نیز به شما فرصت فراوانی داده!

هر بار بر روی گذر از یکی از رودخانه ها تمرکز کنید و تمام سعی و تلاش خود را برای شکست نفس و عبور از رودخانه بگذارید، هرگاه از آن عبور کردید به سراغ رودخانه دیگری بروید، بدین ترتیب بعد از گذر از تعداد مورد نیاز، به ناگاه خود را کنار مهدی خواهید یافت!
در پایان باید از باوری اشتباه و رایج بین مومنان سخن بگوییم. اغلب مردم فکر می کنند که تعداد فرمانده هان خاص الخاص امام زمان حتما باید 313 نفر باشد و گویی باید با دیگران رقابت کنند. تا به این جمع بپیوندند، حال آنکه حقیقت اینگونه نیست!

خداوند با علم نامتناهی خود می داند.در نهایت 313 نفر به این مرتبه خواهند رسید، اما اگر 314 نفر به این مقام رسیدند چه خواهد شد؟

جواب ساده است، بدا صورت میگیرد و مهدی با 314 یار خاص الخاص ظهور می کند! همان گونه که اگر 314 نفر از رودخانه طالوت عبور می کردند. طالوت(ع) با 314 نفر مسیر خود را ادامه می داد مهدی(عج) نیز اینگونه عمل خواهد کرد.
سعی کنید که از رودخانه های نفستان عبور کنید و دیگران را نیز به این امر مقدس دعوت نمایید. زیرا مهدی به یاران بیشتر افتخار خواهد نمود!
پیامبر اکرم(ص) می فرمایند، هر کسی دیگران را به انجام عمل خیری دعوت کند، در ثواب آن عمل شریک است. هر کسی دیگران را به ترک گناهی سفارش نماید از ثواب ترک گناه برخوردار می شود. حال سعی کنید دیگران را به یار مهدی شدن ترغیب کنید تا بارها از ثواب یار مهدی شدن برخوردار گردید.
التماس دعای فرج

الّلهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ و عَجّل فَرَجَهم

منتشر شده در مقالاتمهدویت

اولین باشید که نظر می دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *